משחקים בעסקים

חסכון במיסיםכשהיינו ילדים אהבנו לשחק, פשוט אהבנו לשחק. הייתה זו הנאה צרופה, דרך מצוינת להעביר את שעות הפנאי אחרי הגן או בית הספר. שיחקנו, השתוללנו וחזרנו הביתה רק כשהעייפות החלה לתת אותותיה.

אם כן, מה נשתנה? השאלה מתבקשת.
למה "מבוגרים" לא משחקים יותר? למה ככל שעוברות השנים הרצינות תופסת את מקומה ולא מותירה מקום לצחוק ולפעילות משחררת? למה מנהל חייב להיות בעל ארשת פנים רצינית ומכובדת? האם זוהי האינדיקציה להיותו "הבוס הגדול"?
כמובן שלשאלה למה "מבוגרים" לא משחקים יותר? ישנה גם תשובה מתבקשת- "אין לי זמן אני עמוס….".

נצא מנקודת הנחה שהתשובה אין זמן מקובלת עליי (והיא לא), את רוב זמננו כאנשים מבוגרים אנחנו מבלים בעבודה (אם להיות מדויקים יותר, 70% מחיינו אנו מבלים בעבודה) האם אנחנו נהנים בעבודתנו כמו שנהנינו ממשחקים בילדותנו? האם בעלי עסקים נהנים לנהל את העסק שלהם כאילו הוא משחק או שהם סובלים ונלחמים בכל רגע נתון?

מה אם ישנה דרך לשלב את ההתלהבות שלנו ממשחקים כמו שהיינו בילדותנו, יחד עם העבודה שלנו כמנהלים או כעובדים? אם המחשבה על מקום העבודה כמרגש ומעורר (כמו משחק) נשמע לכם כנוסחת קסם הידועה למתי מעט, כדאי לכם לקרוא את המשך המאמר .

אין שום סיבה מוצדקת לכך שמקום העבודה יהיה מתיש, מתסכל, מאמלל, מקום שחובה להיות בו כדי להתקיים. עם גישה כזו הן המנהל והן העובד יוצאים מופסדים. כדי להבין כיצד ניתן ליהנות, לייצר ולהפיק במקום העבודה כדאי שנבין קודם לכן מה ההגדרה של משחק.

משחק מורכב ממטרות, מחסומים וחופש פעולה. במשחק עלינו להשיג את המטרה בעזרת חופש פעולה, למרות כל המחסומים שיש בדרך. השגת המטרה = ניצחון.
היזכרו במשחק שמאוד אהבתם כילדים ושימו לב ששלושת הפרמטרים הללו תמיד יתקיימו, בכל משחק!! אויב תמיד יהווה מחסום ובלעדיו כל משחק היה הופך משעמם.

ועכשיו, נהפוך את מקום העבודה למשחק- כל עבודה הינה מגרש משחקים וכולנו שחקנים.
כמנהל יש לך מטרות ויעדים ברורים לעסק, זהו המשחק העיקרי והמרכזי שלך, אתה יודע מה המטרה שלך ולאן אתה רוצה להגיע, מכיר את האויבים ואת המחסומים שלך היטב ואתה מתמרן ומנתב דרכך דרך כל אלה, לעיתים עליך להזיז שחקנים ממקום אחד לאחר, לעיתים עליך לשחרר את המחסומים כדי שהמשחק לא ייעצר וכל ניצחון קטן לאורך הדרך מקדם אותך לעבר המטרה העיקרית. במהלך המשחק יש לך חופש לבצע את כל הפעולות הנדרשות, שוב במסגרת הכללים והחוקים הקיימים.

ניקח למשל בעלים של משרד עו"ד גדול, המטרה שלו הינה לנצח בכל התיקים במשרד, כל תיק הוא משחק בפני עצמו, המנהל יהיה אחראי לשיבוץ השחקן המתאים לקרב המתאים, יסייע בפתרון מחסומים ובעיות שצצים בדרך, יגייס טקטיקה לניצחון במשחק ולבסוף יילחם מול האויב וימתין להכרעת השופט. המשחק של אותו בעל משרד הינו אינסוף קרבות קטנים שמתחילים ומסתיימים בניצחון, בהפסד או בתיקו.

ד וגמא נוספת היא בעל חנות בגדים שבמקום להיות מונע מהטלפונים הזועפים של מנהל הבנק שלו מחליט כי הוא ובעל הפיצוציה ליד יעשו מדי יום תחרות על גובה הפדיון היומי כשאר המפסיד מזמין את העובדים של העסק השני לגלידה בגלידרייה ממול, אומנם הרעיון פשטני אבל לא תאמינו איך כל הצוות ייכנס מיד לרוח המשחק, יעלה את המחזורים ולבסוף שני בעלי החנויות יהיו המנצחים במשחק.

דוגמאות למשחקים בעסק הן רבות אך הרעיון בבסיסו הוא פשוט, לבעל עסק יש אינטרס להביא להצלחת העסק שלו, מבחינה אישית וכלכלית כאחד, הצגת העסק וניהולו כמשחק, באווירה טובה של משחק, של שותפות ועזרה, מלחמה באויב משותף, אוסף של ניצחונות לאורך הדרך והתגברות על הפסדים, יהפוך בין רגע את מקום העבודה למייצר ומביא תועלת וחשוב מהכול- למקום שכיף להיות בו.

תחרותיות בין העובדים בעסק אינה פסולה, כל עוד היא שומרת על הוגנות ויושר ומתוך חשיבה על הצלחת העסק והתפתחותו.

איך עושים את זה?

הצג בפני עובד שלך את ההגדרה של משחק, בקש ממנו לתאר לך מה המשחק שלו בעבודה. אם הוא יצליח להסביר מה המטרה של תפקידו, עם אלו מחסומים הוא מתמודד, על אלו כללים עליו לשמור ואיך הוא מבצע את כל זאת, הוא בהחלט יכול לראות ולהפנים את עבודתו כמשחק. אם לא, פשוט עזור לו לראות את זה.

הנקודה החשובה ביותר, הקודמת לכל המאמר הזה הינה להעסיק עובדים שאוהבים את התחום בו הם עוסקים, ישרים ואמינים שמונעים מתפוקה והישגים ולא משום דבר אחר. בחירת השחקנים הינה קריטית ליצירת המשחק ומהווה בסיס עיקרו להתחלתו.

ישנם הרבה מקומות עבודה בהם מועסקים עובדים טובים שעונים על התכונות הנ"ל, הפיכת מקום העבודה למשחק יניע אותם קדימה, יפעיל אותם ויכניס אווירה נהדרת למקום העבודה.

אז החל ממחר כשמישהו ישאל אותך- מה אתה עושה בעבודה? תענה לו "אני משחק!!" רק שהפעם זה יהיה באמת.

אלעד הדר, מנכ"ל
Success ייעוץ עסקי

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email
הצטרפו עכשיו להצלחה

חברת Success ייעוץ עסקי המובילה בישראל והצוות המנצח שלנו דואגים למכירות, לשיווק, גיוס העובדים, הכשרה, פיננסים, ארגון, לידים וכל מה שצריך כדי להגדיל עסקים בצורה יוצאת דופן. 

די להיות היחיד שדואג לעסק שלך?

בחנו בחינם את העסק Online

באותו העניין

באים לפה הרבה?
השאירו פרטים עכשיו וקבלו פגישת ייעוץ מקצועית ללא עלות
כתבו לנו משהו
לא מצאתם מה שחיפשתם?